Fotorelacja z Łódzkich Targów Film Video Foto 2012

  Kuba   Kwi 02, 2012   Blog Fotograficzny VisualView   0 Comment

W dniach 29-31 marca 2012r. odbyła się XV odsłona targów Film Video Foto w Łodzi. Jubileuszowa edycja miała miejsce w nowym Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy Alei Politechniki 2 w Łodzi.

Targi FVF są z pewnością największym wydarzeniem branżowym w Polsce. W ciągu tych trzech dni FVF daje możliwość zapoznania się z ofertą najpopularniejszych, światowych producentów sprzętu i dostawców usług foto.
Jest to idealna okazja by przed zakupem sprzętu przetestować go we własnych rękach, by sprawdzić jak spisuje się nasz aparat z wybranym obiektywem lub jak rejestruje się obraz zupełnie nowym body. Jak wyglądają nasze fotografie na profesjonalnie skalibrowanym monitorze, a jak prezentują się prace wydrukowane na wielkoformatowym ploterze! Jakie technologie usprawniają płynność i efektywność nagrywania filmów, a jakie umożliwiają jego obróbkę.

Targi Film Video Foto raz do roku dają nam namacalną możliwość przekonania się jak zmieniają się narzędzia profesjonalnych fotografów i filmowców oraz co nowego oferują producenci dla amatorów i hobbystów.
Jest to również okazja by zamienić słowo z ekspertami którzy z pewnością znajdą wolną chwilę by doradzić nam jak prawidłowo korzystać z oferowanych produktów (Bo przecież przez te trzy piękne dni nie mają gdzie uciec, prawda? ).

Dodatkowym smaczkiem na targach są liczne warsztaty, seminaria, prezentacje, spotkania, reportaże i wystawy fotograficzne. Zawsze też nadarzy się okazja by wygrać jakieś nagrody u największych wystawców 😉

FVF to targi które z chęcią odwiedzam każdego roku. Każda ich edycja w pewnym sensie różni się od siebie i pozwala na obserwacje zmian jakże bardzo dynamicznego rynku sprzętu rejestrującego obraz.
W tym roku nie zdziwił mnie wzrost zainteresowania lustrzankami nagrywającymi filmy oraz sprzętem który go ułatwia i pozwala na cyfrowy montaż. Ciekawostką były pojazdy umożliwiające kręcenie sekwencji wideo z powietrza! Pojawiły się urządzenia do fotografii produktowej w 3d, gdzie na potrzeby sklepów internetowych dany obiekt możemy obracać i oglądać z każdej strony.
Nie zabrakło flagowych lustrzanek Nikona takich jak profesjonalny model D4 z pełnoklatkową matrycą CMOS o rozdzielczości 16,2 oraz D800 / D800E, który zdobył Medal Targów w kategorii najlepszego sprzętu fotograficznego. Po drugiej stronie Canon zaprezentował legendarnego EOS’a 5D Mark III z imponującą 22,3 megapikselową ‚pełną klatką’. Nowa konstrukcja również została nagrodzona Medalem Targów.
Osobiście na targach zabrakło mi serwisu Nikona. Liczyłem na ich usługi bez konieczności wysyłania sprzętu. W tym roku zabrakło również stanowiska Sigmy na którym zawsze można było wypożyczyć dowolny obiektyw i testować go do woli.

Na targach gościły dodatkowo średnie formaty Hasselblad’a i Mamiya które z podziwem można było obserwować przez szybę.

FVF dają również szanse dla wybrańców by przetestować wypożyczony sprzęt lub własne siły na przygotowanych planach zdjęciowych z pozującymi modelkami. Takie testy polecam przeprowadzać w pierwszy dzień „dla profesjonalistów”.
Przez kolejne dwa dni stanowiska te łatwo rozpoznać z dystansu. Charakteryzowały się dużym nasyceniem zwiedzających ułożonych gęsto jeden ‚przy’ może nawet ‚pod’ drugim.
Każdy z interesantów po wywalczeniu swojego miejsca mógł przełączyć obiektyw w tryb makro i fotografować cerę modelek, dla posiadaczy obiektywów szerokokątnych możliwe było nawet fotografowanie portretów! Zdjęcia standardowymi obiektywami, lub też portretowymi można było jedynie naświetlić las głów i obiektywów.
Karty pamięci są dziś tanie, więc jeśli na takim stanowisku nie ma potężnych lamp żarowych opiekających wszystko co stoi na ich drodze dłużej niż 15 minut, to zmiłowaniem mogło być jedynie wyświetlenie informacji u ‚sąsiada’ – „Memory Card full”.

Na koniec chciałbym jak co roku pochwalić firmę Sony. Mimo, że nie jestem zwolennikiem ich aparatów to pragnę wykonać niski ukłon za podeście do klientów i za przemyślane aranżacje stoiska które zawsze przyciąga obiektywy 🙂

 

Zapraszam do krótkiej fotorelacji:

Post a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*